niedziela, 27 marca 2016

Wielkanocny mazurek z kremową masą różaną


W tym roku na wielkanocnym stole, królują mazurki - różany i czekoladowy (przepis pojawi się pewnie po świętach), w asyście jest też sernik i wielkanocna klasyka, czyli babka.

Mazurek różany wyszedł oczywiście w pięknym i delikatnym kolorze różu. Jest przyjemnie słodki, za sprawą dodatku wody różanej bardzo aromatyczny, a do tego wszystkiego nadziany niezwykle przepyszną konfiturą z płatków róży! Dzięki dekoracji z czekoladowych mini jajeczek jest też mega uroczy ;)

Przepis na mazurka (po drobnych modyfikacjach) pochodzi ze strony magazynu KUKBUK.


Kruchy spód (forma do tarty o wymiarach 35 cm x 11 cm)
  • 150 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 50 g cukru pudru
  • 1 małe żółtko
Z podanych składników zagnieść kruche ciasto, zawinąć w folię i schować do lodówki na około 30 minut. Po schłodzeniu rozwałkować ciasto i wyłożyć nim formę do tarty. Dno nakłuć widelcem i ponownie schłodzić w lodówce przez około 30 minut. 

W międzyczasie rozgrzać piekarnik do 180°C. Formę z ciastem wyjąć z lodówki, nadkryć kawałkiem papieru do pieczenia, na który wysypać ceramiczne kuleczki, fasolę lub ryż (jako obciążenie), włożyć do pieca i piec przez 15 minut, następnie zdjąć papier z obciążeniem, zmniejszamy temperaturę do 175°C i piec przez kolejne 10-15 minut, aż ciasto nabierze złotego koloru. Upieczony kruchy spód odłożyć do ostygnięcia.

Nadzienie
  • 150 g konfitury z róży
  • 7 łyżek śmietany kremówki 36%
  • 200 g białej czekolady
  • 2 łyżki wody różanej
  • 3 łyżeczki czystego koncentratu buraczanego (niesolonego i bez dodatkowych przypraw) lub odrobina różowego barwnika spożywczego
Na rondelku z gotującą się wodą ustawić metalową miskę. Do miski wlać śmietanę kremówkę oraz wsypać połamaną białą czekoladę, mieszać, aż czekolada całkiem się roztopi i połączy ze śmietaną. 

Gdy krem lekko ostygnie, przełożyć do filiżanki około dwóch łyżek masy, dodać do niej wodę różaną i sok buraczany. Dokładnie wymieszać, a następnie połączyć zawartość filiżanki z ciepłą masą czekoladową.

Schłodzony kruchy spód posmarować konfiturą z płatków róży. Następnie wylać na ciasto przestudzoną masę różaną. Mazurek pozostawić w chłodnym miejscu na co najmniej dwie godziny, ale najlepiej pozostawić go do zastygnięcia na noc.

Dekoracje
  • garść płatków migdałowych
  • 12 mini czekoladowych jajeczek
  • 2-3 beziki
Przed podaniem ciasto udekorować mini czekoladowymi jajeczkami, oprószyć uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi oraz pokruszonymi bezikami.
.
Smacznego,
PODPIS

8 komentarzy:

  1. Ależ on jest śliczny! Bardzo mi się ten pastelowy róż podoba :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniale się prezentuje i na pewno był przepyszny! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mazurek jest naprawdę niesamowity! Wygląda jak jeden z batoników, które kiedyś jadłam, tylko że w większej wersji i z kolorową masą :) No po prostu rewelacja. Robisz gdzieś w cukierni? Bo ja też zaczynałam od domowych wypieków i zagrzałam w końcu swoje miejsce w Cukierni Krzyżański, może Ty też powinnaś pomyśleć nad uszczęśliwianiem nas, zwykłych ludzi, swoimi wypiekami? Masz super pomysły, a ich wykonanie na pewno jest pyszne :) Pomyśl o tym, bo warto :)
    Pozdrawiam, Ewa!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa :) A praca w cukierni - może kiedyś - najlepiej we własnej :D

      Usuń