Do świąt Bożego Narodzenia jeszcze daleko, ale ten piernik wymaga czasu. Ciasto można przygotować już na 4-6 tygodni przed pieczeniem i upiec dopiero 3-4 dni przed samymi świętami, zanim przystąpimy do najintensywniejszych świątecznych twórczości kulinarnych. Można go również upiec i wcześniej, jednak surowe ciasto musi dojrzewać w chłodnym miejscu ("parter" lodówki lub - co lepsze i trudniejsze - w chłodnej piwnicy) nie mniej niż 2 tygodnie. Piernik staropolski długo zachowuje swoją świeżość, zwłaszcza jeśli będziemy go przechowywać w chłodnym miejscu.
Przepis pochodzi z książki "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole", autorstwa
Marii Lemnis i Henryka Vitry. Zdjęcia po świętach ;)
Składniki (na 2 pierniki)
- 250 g masła (lub smalcu)
- 340 g cukru
- 500 g miodu
- 1 kg mąki pszennej
- 125 ml mleka
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3 jajka
- 1/2 łyżeczki soli
- 80 g przyprawy do piernika*
Miód, cukier, masło rozpuścić na małym ogniu i doprowadzić niemal do wrzenia, ochłodzić. Do chłodnej lub zaledwie letniej masy dodawać stopniowo, wyrabiając ciasto ręką w garnku (lub mikserem z końcówkami "świderkami") mąkę pszenna, następnie jajka roztrzepane z solą oraz sodę oczyszczaną wraz z przyprawą do piernika rozpuszczone w zimnym mleku. Do ciasta można też dodać garść pokruszonych orzechów i 3 łyżki drobno posiekanej, usmażonej w cukrze skórki pomarańczowej.
Bardzo starannie wyrobione ciasto przełożyć do lekko oprószonego mąką kamionkowego lub emaliowanego naczynia, przykryć czystą lnianą ściereczką i umieścić na 3-5 tygodni w chłodnym miejscu, by powoli dojrzało.
Dojrzałe ciasto podzielić na 3-4 części i rozwałkować na dużej blaszce na grubość około 5 mm, piec w 170C przez 15-20 minut. Ochłodzić. Blaty bezpośrednio po upieczeniu są twarde, lecz po 2-3 dniach skruszeją i będą niemal rozpływać się w ustach.
Ochłodzone placki przeciąć wzdłuż na pół i przełożyć lekko rozgrzanymi, dobrze wysmażonymi powidłami śliwkowymi (można również przełożyć masą kajmakową, orzechową czy marcepanową. Bezpośrednio po przełożeniu piernik owinąć arkuszem czystego papieru lub lnianą ściereczką, równomiernie obciążyć i odstawić na 3-4 dni, aby odmiękł. W dzień podawania ciasta dodatkowo można piernik polukrować lub polać czekoladą.
* - mniej, jeśli przyprawa jest domowej roboty
Smacznego,
Ile dodać mąki?
OdpowiedzUsuńOj! Co za wtopa, nie wiem jakim cudem zgubiłam mąkę... :/ Już poprawiam! Mąkę oczywiście dodajemy w ilości 1 kg ;)
Usuń