sobota, 31 maja 2014

Domowy ekstrakt z wanilii


Zaraz obok szafranu i kardamonu, wanilia jest najdroższą przyprawą świata. Jej smak i aromat jest też jednym z najbardziej popularnych i lubianych smaków na świecie. Łagodny aromat wanilii podnosi smak wielu słodkich dań: ciast, kremów, sufletów oraz oczywiście lodów. My europejczycy w celach kulinarnych wolimy jednak wykorzystywać ziarenka wanilii, podczas gdy amerykanie zazwyczaj używają ekstraktu, co wydaje się opcją bardziej wydajną i ekonomiczną - zwłaszcza w przypadku ekstraktu domowej roboty ;)


Składniki (700 ml)
  • 300 ml spirytusu (lub 700 ml wódki zamiast spirytusu i wody)
  • 400 ml chłodnej przegotowanej wody
  • 10 lasek wanilii
Laski wanilii przekroić wzdłuż na pół (nie wyskrobywać ziarenek!) i w łożyć do butelki lub słoja, całość zalać spirytusem rozcieńczonym przegotowaną wodą, tak aby alkohol całkowicie przykrył strąki wanilii. Szczelnie zamknąć, odstawić w ciemne i chłodne miejsce (nie do lodówki), aby alkohol wyciągną kolor oraz aromat ze strąków. Pamiętać, aby co jakiś czas energicznie wstrząsnąć butelką.

Już po około tygodniu ekstrakt nabierze bursztynowej barwy, jednak dopiero po 2-3 miesiącach osiągnie dojrzałość i będzie gotowy do użytku. Gotowy ekstrakt ma barwę mocnego naparu z czarnej herbaty i można przechowywać przez lata.Co jakiś czas warto jednak dorzucać do ekstraktu nowe laski wanilii, jak i uzupełniać ubytki alkoholu.

Smacznego,
 PODPIS
Follow on Bloglovin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz