poniedziałek, 25 lipca 2016

Lodowy flower power: lawendowa jagoda i różana malina | #zostańchefemkukbuka


"Flower power" to orzeźwiające połączenia kwiatów i owoców jagodowych pod postacią lodów na bazie śmietany kremówki. Smakowe duety tworzą: lawenda + czarna jagoda oraz róża + malina. Lody są lekko kwaśne i kremowe z wyraźnym, ale nie dominującym lawendowym lub różanym posmakiem. Z podanych składników uzyskamy porcje liczące po około 8 gałek lodów.

Ten lodowy deser idealnie wpisuje się w temat lipcowej edycji konkursu organizowanego przez magazyn KUKBUK - "na ochłodę". Bo przecież wiadomo, że dla ochłody najlepsze są lody. Zachęcam więc do oddania na nie swojego głosu (pierw trzeba się zarejestrować). No to co? Są na sali jacyś chętni do pomocy mi zostania chefem KUKBUKa? ;) 

 
Składniki - lawendowa jagoda
 • 200 ml śmietany kremówki 30%
 • 1 łyżeczka suszonej lawendy
 • 80 g cukru
 • 70 ml wody
 • 200 g czarnych jagód
 • sok z 1/2 cytryny
Śmietanę kremówkę wraz z suszoną lawendą doprowadzić prawie do wrzenia, zdjąć z palnika i odstawić na 10 minut, aby śmietana nabrała aromatu lawendy. Następnie przecedzić ją przez sitko w celu usunięcia lawendy. Przestudzić. 

Cukier wraz z wodą umieścić w garnuszku na małym ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 2-3 minuty do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Dodać umyte jagody oraz sok wyciśnięty z połówki cytryny. Całość gotować przez kolejne 2 minuty, a następnie wszystko przetrzeć przez sitko (by pozbyć się skórek z jagód). Wystudzić i wymieszać ze śmietaną. 

Gotową mieszankę przykryć folią spożywczą i dobrze schłodzić w lodówce.

Składniki - różana malina
 • 200 ml śmietany kremówki 30%
 • 1 łyżka konfitury z róży
 • 80 g cukru
 • 70 ml wody
 • 200 g  malin
 • sok z 1/2 cytryny 
Śmietanę kremówkę doprowadzić prawie do wrzenia, dodać łyżkę konfitury z płatków róży i wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia się konfitury. Zdjąć z palnika i przestudzić. 

Cukier wraz z wodą umieścić w garnuszku na małym ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 2-3 minuty do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Dodać umyte maliny oraz sok wyciśnięty z połówki cytryny. Całość gotować przez kolejne 2 minuty, a następnie wszystko przetrzeć przez sitko (by pozbyć się pestek z malin). Wystudzić i wymieszać ze śmietaną. 

Gotową mieszankę przykryć folią spożywczą i dobrze schłodzić w lodówce.  

Dobrze schłodzoną mieszankę wlać do maszyny do lodów i dalej postępować zgodnie z instrukcją urządzenia. "Ukręcone" lody przełożyć do pojemnika i włożyć na kilka godzin do zamrażarki. Gotowe powinny posiadać zwartą, ale kremową konsystencję. W przypadku gdy się za bardzo zmrożą i nie będzie możliwe ich swobodne nabranie gałkownicą należy wstawić je do lodówki na jakieś 15-20 minut przed planowanym spożyciem, aby trochę zmiękły.  

Lody można również przygotować bez użycia maszynki: gotową dobrze schłodzoną mieszankę umieścić w plastikowym pojemniku, wstawić do zamrażarki i przez pierwsze 2-3 godziny mrożenia miksować ją przy pomocy miksera mniej więcej co 30 minut, aby zapobiec powstaniu kryształków lodu i odpowiednio ją napowietrzyć, aby gotowe lody były puszyste. Mrozić dalej opcjonalnie miksując co godzinę. 

Lody powinny być gotowe po okołu 8-9 godzinach mrożenia od wstawienia do zamrażarki. 

Smacznego,
PODPIS

2 komentarze: