wtorek, 17 maja 2016

Lemon curd - angielski krem cytrynowy


Na przełomie XIX i XX wieku w Anglii, tradycyjnie o piątej po południu serwowano filiżankę herbaty, a do niej wraz z chlebem lub słodkimi bułeczkami, jako alternatywę dla dżemu, podawano koniecznie domowej roboty lemon curd - intensywnie cytrynowy krem. Zazwyczaj był on przygotowywany w bardzo małych ilościach, ze względu na brak warunków do jego przechowywania... Na szczęście współcześnie posiadamy lodówki, więc możemy się nim cieszyć nawet do dwóch tygodni! No, ale nie wiem kto mu się będzie tyle czasu opierał... Bo to zdecydowanie najlepsza rzecz jaką można zrobić z cytryny! Aksamitny i delikatny krem cytrynowy, który aż chce się wyjadać łyżeczką wprost z garnuszka lub słoiczka :P Idealny dodatek do słodkich bułeczek, tostów, gofrów, naleśników, serników czy wszelakich innych ciast, ciastek i ciasteczek.

Składniki
  • 2 duże cytryny
  • 2 jajka
  • 2 żółtka
  • 120 g masła
  • 180 g cukru
Cytryny umyć, wyparzyć, otrzeć z nich skórkę i wycisnąć sok.  

W niedużym rondelku doprowadzić do wrzenia niewielką ilość wody. Jajka, żółtka oraz cukier umieścić w szklanej lub metalowej misce i roztrzepać za pomocą rózgi, aż do połączenia składników. Miskę ustawić na rondelku z gotującą się wodą (tak aby miska nie dotykała lustra wody), ciągle mieszając podgrzać, a następnie dodać masło i sok z cytryny - co odważniejsi, nie bojący się uzyskać jajecznicy mogą przygotować krem bezpośrednio w rondelku ustawionym na małym ogniu; podaną metodę z wykorzystaniem tzw. kąpieli wodnej polecam tym, którzy krem robią pierwszy raz i nie wiedzą jak będą się zachowywać składniki. Nadal mieszając doprowadzić masę do zagotowania i zgęstnienia. 

Na końcu zdjąć miskę z rondla i wmieszać do kremu wcześniej otartą skórkę z cytryny. Przelać do wyparzonego słoika i szczelnie zakręcić. Przechowywać w lodówce (do dwóch tygodni). 
 
Smacznego,
PODPIS

3 komentarze: