czwartek, 2 marca 2017

Niezawodna beza od Meringue Girls


Poniższy przepis to niezawodna bezowa podstawa od "królowych bez", czyli Meringue Girls. Idealna do mini bezików, bezowych całusków, olbrzymich bez, Pavlovej czy bezowych ozdób. Otrzymane beziki można wzbogacić o kolor (malując barwnikiem spożywczym wnętrza rękawa cukierniczego - zazwyczaj 3-5 kolorowych pasów) jak i smak dodając liofilizowany proszek owocowy, silną esencję np. kawową czy choćby drobno zmielone orzechy/kokos (należy delikatnie wtłoczyć w ubitą bezę przy pomocy szpatułką, tak aby beza przypadkiem nie siadła). A do tego cała receptura jest bardzo prosta do zapamiętania, gdyż stosunek cukru do białka jaja kurzego wynosi 2:1.


Składniki      
  • 300 g drobnego cukru do wypieków
  • 150 g białka jaja kurzego 
Drobny cukier do wypieków umieścić w małej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w piekarniku rozgrzanym do 200°C na około 7 minut (uważając przy tym by się nie rozpuścił) - podgrzanie cukru pomaga stworzyć błyszczący i stabilną bezą. Białka wlać do misy miksera i zacząć je ubijać na powolnych obrotach, (dzięki czemu pozwalamy na utworzenie się małe pęcherzyków o właściwościach stabilizujących), a następnie zwiększyć prędkość do maksimum i ubić na sztywną pianę do tzw. 'stiff peaks'.  

Podgrzany cukier wyjąć z piekarnika i zmniejszyć temperaturę urządzenia do 100°C (zostawić uchylone drzwi, aby przyśpieszyć spadek temperatury). Stopniowo partiami, łyżka po łyżce dodawać cukier do ubitych białek (przy pracy miksera ustawionej na pełne obroty), upewniając się, po każdym dodaniu, że mieszanina wraca do pierwotnej postaci 'stiff peaks'. Po dodaniu całego cukru, nadal ubijać bezę przez co najmniej 5 minut na pełnych obrotach, aż do uzyskania gładkiej, sztywny i błyszczący konsystencji. Bezę można sprawdzać co jakiś czas między palcami - jeśli pod opuszkami palców są jeszcze wyczuwalne kryształki cukru to bezę należy ubijać nadal, do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści i beza będzie gładka, sztywna i błyszcząca.  

Gotową bezę przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką lub bez. Bezy lub beziki wyciskać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, trzymając rękaw cukierniczy prostopadle do powierzchni i około 1-2 cm nad nią. Piec przez około 35-45 minut, aż beziki bez problemu będą odchodzić od papieru do pieczenia. 

Smacznego,
PODPIS

1 komentarz:

  1. Ja cukru nie podgrzewam, ale dodaję do bezy cukier puder; ile ludzi, tyle sposobów ;)

    OdpowiedzUsuń