niedziela, 22 grudnia 2013

Lukier królewski (royal icing)


Przepis na idealny lukier królewski znalazłam u Doroty z Moich Wypieków, zmniejszyłam jedynie proporcje. Jest to podstawowy przepis do lukrowania dużych i płaskich powierzchni na ciasteczkach, bardzo dobrze się rozprowadza. Z proporcji podanych poniżej, lukru starczyło mi na polukrowanie jednej porcji pierniczków.


Lukier królewski
  • 40 g białka (z 2 średnich jajek)
  • 200 g cukru pudru
  • 3-4 krople soku z cytryny lub 1-3 krople białego octu winnego
Białka oddzielić od żółtek dzień przed planowanym lukrowaniem. Przelać je do czystej, suchej miseczki, przykryć folią spożywczą lub aluminiową i pozostawić w lodówce na całą noc. Dzięki temu białko się wzmocni. 
Przed samym ubijaniem przecedzić białko przez drobne sitko. Dodać przesiany cukier puder i całość rozcierać łyżką, aż do uzyskania gładkiej konsystencji, bez grudek. Gotowy lukier nie spływa ze szpatułki, ale delikatnie się na niej zagina.

Przy większej ilości warto skorzystać z miksera: w misce umieścić wszystkie składnik na lukier. Ucierać przez 10 - 20 minut na najniższych obrotach, przy użyciu końcówek "świderków". Nie wolno ubijać zbyt szybko bo spowoduje to napowietrzenie się cukru, przez co utworzą się pęcherzyki powietrza, które powodują późniejsze pękanie lukru.

Z pergaminu do pieczenia zrobić tutkę (ależ ja się namęczyłam z tymi tutkami bez tego małego szkolenia... - świetny kurs!), nałożyć lukier, odciąć końcówkę na pożądanej wysokości i dekorować ciasteczka. Można także użyć rękawa cukierniczego z tylką.

Uwagi: 
  • dla odważnych, ale mających jednak obawy co do surowych jajek: jajka przed wybiciem dobrze umyć pod bieżącą wodą, na łyżce zanurzyć na 10 sekund w miseczce we wrzącą wodą, a następnie schłodzić w zimnej lub po prostu użyć pasteryzowanych białek w proszku, które są całkowicie bezpieczne;
  • do wyciskania konturów, różnych kształtów, kwiatków, postaci czy innych drobnych szczegółów potrzebny jest bardzo gęsty lukier, więc na każde gotowe 175 g powyższego lukru należy dodać 1 łyżkę przesianego cukru pudru i wymieszać (nie ubijać);
  • gdy lukier jest za rzadki należy dodać cukru pudru, natomiast jeśli jest zbyt gęsty należy go rozrzedzić przez dodanie odrobiny białka lub ewentualnie soku z cytryny;
Udanego lukrowania, 
PODPIS
Follow on Bloglovin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz